Litigation Section Executive Committee Meeting Agenda

Executive Committee Video-Conference Meeting
Saturday, April 26, 2014
9:00 a.m. – 12:00 a.m.
A light breakfast will be provided.

Conference Dial-in Information

Dial-in #: 1-855-520-7605
Passcode: 9005062764
Leader #3578

Call To Order and Chairs Report Rob Bodzin

I. Consent Agenda

  1. Approval of the Minutes from March 15, 2014
  2. February 2014 Financial Summary Reuben Ginsburg

II. Trial Lawyer Hall of Fame Dinner 2014
Chair: Carol Kuluva; Megan Lewis

  • Hall of Fame Subcommittee Report Edward Torpoco

III. Committee Reports and Action Items

  1. Alternative Dispute Resolution Committee Update
    Chair: Jeffrey Dasteel, Report by: Ruth Glick
  2. California Litigation – Editorial Board
    Chief Editor: Benjamin Shatz, Report by: Joan Wolff
  3. California Litigation Review Committee
    Co-Chairs: Michael Geibelson; Kathy Brewer
  4. California Litigation Update
    Chair: Mark Mellor
  5. Education Program Committee
    Chair (Annual Meeting/Solo Summit): Norman Rodich Chair (Webinar): Rhonda Hjort
  6. Coaching the New Practitioners Program
    Program Date: Monday, June 30, 2014
    San Francisco State Bar Offices
    Los Angeles Date: TBD
    Co-Chair: Lisa M. Cappelluti, Edward Torpoco
  7. Federal State and Appeals Program
    Program Date: Friday, June 20, 2014
    Earl Warren Building, San Francisco
    Chair: Rex Heinke Reporting: Mitch Wood
  8. Food Law and Policy Program at UCLA Law School
    Friday, April 11, 2014
    Follow-up Report by: Rob Bodzin
  9. Law and Technology Committee
    Chair: Mark Mellor
    Co-Chair: Tom Greene
  10. Young Lawyers Outreach
    • April 15, 2014 Night with the Judges @ Hastings
    • Southwestern Law School Event (date rescheduled)
      Chair: Edward Torpoco
  11. Jury Instructions Committee
    Chair: Reuben A. Ginsburg
  12. Law Suits™ Program Committee
    Chair: Norman J. Rodich
  13. Best Practices Program – San Francisco
    San Francisco, November 14, 2014
    Chair: Rob Bodzin
  14. Legal London Committee
    Chair: Brad Patterson
  15. Membership and Outreach Committee
    Co-Chairs: (Wolff, Kuluva, Chan, Holl, Torpoco)
  16. Rules and Legislation Committee
    Chair: Reuben A. Ginsburg
  17. Basic Skills Programming Subcommittee
    Report by: Tom Greene

IV. New Business

V. Staff Report

VI. Adjournment